Przystań – regulamin
REGULAMIN PRZYSTANI
Stowarzyszenie Yacht Club Bolesławiec
§1
Postanowienia ogólne
Przystań Żeglarska Yacht Club Bolesławiec położona jest nad zbiornikiem Krępnica.
- Władzę na przystani sprawuje Zarząd Klubu, a w imieniu zarządu kierownik przystani (Bosman) lub osoba pełniąca dyżur. Osoby te odpowiadają za organizację, porządek i bezpieczeństwo na przystani (teren przystani, pomosty, pomieszczenia).
3.Na terenie przystani YCB obowiązuje przestrzeganie ogólnie przyjętej etykiety żeglarskiej.
§2
1.Przystań jest obiektem sportowo – rekreacyjnym spełniającym funkcje:
- bazy technicznej Klubu,
- przystani jachtowej,
- bazy szkoleniowo – sportowej,
- miejsca wypoczynku, integracji i życia klubowego.
§3
Przepisy porządkowe przystani
- Teren przystani jest terenem zamkniętym.
- Dzieci do lat 12 mogą przebywać na terenie przystani wyłącznie pod opieką osób dorosłych.
- Prawo przebywania na przystani mają czynni członkowie Klubu wraz z osobami towarzyszącymi.
- Goście mogą przebywać na przystani w obecności członków Klubu lub za zgodą Kierownika Przystani.
- Wszystkie osoby przebywające na przystani zobowiązane są do podporządkowania się doraźnym zaleceniom lub poleceniom Bosmana, osoby pełniącej dyżur lub członków Zarządu Klubu.
- W czasie nieobecności członków Klubu na terenie przystani pomieszczenia oraz teren pozostają zamknięte. Obowiązek zamykania pomieszczeń oraz bram i furtki spoczywa na wszystkich członkach Klubu.
- Użytkowanie sprzętu pływającego, urządzeń, budynków przystani i pomostów niezgodnie z ich przeznaczeniem jest zabronione.
- Zabronione jest zaśmiecanie i zanieczyszczanie terenu oraz wód jeziora.
- Biwakowanie osób nie będących członkami Klubu na terenie przystani bez zgody Bosmana, osoby pełniącej dyżur lub członka Zarządu jest zabronione.
12.Rozpalanie ogniska jest dozwolone tylko w miejscu wyznaczonym.
13.Zwierzęta mogą przebywać na przystani wyłącznie pod opieką właściciela. Właściciel ma obowiązek usuwania nieczystości wynikających z pobytu zwierzęcia na przystani.
- Parkowanie samochodów na terenie przystani może odbywać się wyłącznie w uzasadnionym przypadku i w miejscu nie powodującym utrudnień.
- Każda osoba korzystająca z terenu przystani zobowiązana jest do pozostawienia porządku. Nie dopuszczalne jest pozostawianie śmieci, odpadków i innych przedmiotów.
- Wstęp na pomost dozwolony jest wyłącznie dla członków Klubu i osób towarzyszących.
- Zakaz użytkowania pomostu niezgodnie z przeznaczeniem, tj. w szczególności skakania do wody, biegania, opalania, itp. dotyczy również członków Klubu i osób towarzyszących.
- Zakaz kąpieli, w szczególności w czasie, kiedy na wodzie znajduje się sprzęt pływający, dotyczy także członków klubu i osób towarzyszących. Szczególną uwagę należy zwrócić na łodzie w trakcie manewrów przy pomoście.
- Osoby nie uprawnione nie mogą wchodzić na sprzęt pływający.
§4
Praca na rzecz Klubu i Przystani
- Każdy członek klubu obowiązany jest do przepracowania co najmniej 6 godzin w danym roku (sezonie) przy wodowaniu sprzętu pływającego na początku sezonu i wyciąganiu na ląd na koniec sezonu, naprawie lub konserwacji pomostu, kontenerów i innych urządzeń na terenie przystani oraz przy wszelkich pracach gospodarczych i porządkowych na przystani.
Przy czym:
- daje się możliwość odpracowanie godzin przez inne osoby, za zgodą Zarządu lub Bosmana,
- w przypadku nieprzepracowania wymaganych godzin należy uiścić ekwiwalent w kwocie określonej przez Zarząd w danym roku, stawką na rok 2017 jest 25zł. / h.
- W uzasadnionych przypadkach Zarząd może zaliczyć wykonanie innych prac lub poniesionych nakładów i zwolnić z odpracowania godzin.
- Ustala się obowiązek sprawowania dyżurów na przystani w trakcie trwania sezonu w weekendy (szczególnie okres wakacyjny oraz pogodne weekendy).
- Dyżury pełnią Członkowie Klubu wg grafiku – zgłoszenia do grafiku przyjmuje Bosman.
- Każdy Członek Klubu zobowiązany do pełnienia dyżuru ma prawo do rezygnacji z dyżuru. W takim przypadku zobowiązany jest uiścić opłatę za zastępstwo w kwocie 100 zł..
- Nowi Członkowie Klubu mogą być zwolnieni z dyżurów w pierwszym roku (sezonie) członkostwa.
- Każdy Członek Klubu przebywający na terenie przystani ma obowiązek na prośbę Bosmana lub osoby pełniącej dyżur udzielić pomocy przy czynnościach tego wymagających.
§5
Zasady korzystania ze sprzętu pływającego.
- Do korzystania ze sprzętu pływającego uprawnieni są Członkowie Klubu którzy opłacili lub odpracowali składki za dany rok.
- Każdy korzystający ze sprzętu zobowiązany jest do dbałości o powierzony sprzęt oraz zgłaszanie wszelkich uwag o uszkodzeniach, brakach czy nieprawidłowościach.
- Każdy Członek zawsze zobowiązany jest do wpisania w książce pływań danych (lub podania ich Bosmanowi/osobie dyżurującej):
- sprzętu, z którego korzysta,
- daty / godzin użytkowania,
- Imienia i Nazwiska (lub całej załogi),
- ewentualnych uwag.
- Jeżeli Członek Klubu pobiera klucze do przystani zobowiązany jest podać swoje dane.
- Zabronione jest pozostawianie w wodzie luźnych cum przymocowanych do zacumowanej łodzi, pomostu lub boi. Cumy na pomoście powinny być sklarowane.
- Za szkody powstałe wskutek niewłaściwego manewrowania na przystani, spowodowania kolizji, zerwania się źle przycumowanej jednostki pływającej z cum, uszkodzenia nie sklarowanych żagli lub innego przypadku odpowiada sternik, który te szkody spowodował lub solidarnie załoga łodzi.
- Osoba odpowiedzialna jest zobowiązana do niezwłocznego dokonania naprawy.
- Osoba prowadząca jacht odpowiada za:
- zapewnienie na jachcie środków ratunkowych w ilości równej liczbie osób pływających na jachcie,
- prowadzenie jachtu bezpiecznie i zgodnie z prawem drogi,
- dbałość o zachowanie załogi zgodnie z etykietą żeglarską,
- szkody wyrządzone w sprzęcie i ludziach, spowodowane przez prowadzącego bądź załogę.
- Zabrania się korzystania ze sprzętu pływającego oraz wstępu na pomost osobom w stanie nietrzeźwym.
- Prowadzący jacht ponosi pełną odpowiedzialność karną i cywilną za życie i zdrowie załogi prowadzonego przez siebie jachtu, również wtedy, gdy oddaje ster w ręce członka załogi
- Osoby poniżej 16 roku życia mogą korzystać z łodzi żaglowych jedynie pod nadzorem osób dorosłych, a nie zależnie od rodzaju sprzętu osoby niepełnoletnie obowiązane są do zakładania kamizelek ratunkowych bądź asekuracyjnych.
- Każdorazowo po przybyciu do pomostu łodzią żaglową należy:
- w przypadku silnego/porywistego wiatru natychmiast sklarować żagle, zabezpieczyć ster i prawidłowo przycumować łódź,
- sklarować łódź oraz roztaklować w przypadku zakończenia pływania w danym dniu, następnie łódź należy odstawić na boję.
- Elementy takielunku należy zawsze pozostawić we wskazanym miejscu i w należytym ładzie, w przypadku zamoczenia żagli należy pozostawić je do wysuszenia. Łódź należy zawsze zostawić czystą i posprzątaną.
- Zabrania się Członkowi Klubu udostępniania sprzętu pływającego, zwłaszcza łodzi żaglowych osobom postronnym bez wyraźnej zgody Zarządu, Bosmana, lub Dyżurnego. Nawet po uzyskaniu takiej zgody to Członek Klubu odpowiada za sprzęt i bezpieczeństwo osób.
§6
Ochrona środowiska.
- Na przystani obowiązuje zakaz:
- wysypywania i wylewania środków chemicznych, olejów silnikowych i innych substancji szkodliwych mogących zanieczyścić wodę lub glebę, mycia samochodów i innych pojazdów.
- spalania silnie dymiących substancji,
- Wytworzone odpady należy zabrać z terenu przystani.
- Każdy z członków klubu jest zobowiązany uniemożliwić prowadzenie jakichkolwiek czynności prowadzących do zanieczyszczenia środowiska naturalnego i powiadomić o zaistniałym fakcie Bosmana, osobę dyżurną lub służby porządkowe.
- Niszczenie roślinności oraz ingerencja w życie dzikich zwierząt żyjących w obrębie przystani jest zabroniona.
§7
Postanowienia końcowe
- O sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem rozstrzyga Zarząd Klubu.
- Regulamin wchodzi w życie z dniem 07-03-2017 r.